Mr. Th.C. de Graaf (D66)

Thom de Graaf (1957) is vanaf 7 juni 2011 lid van de D66-fractie in de Eerste Kamer. Sinds 9 juni 2015 is hij fractievoorzitter.

De heer De Graaf is vice-voorzitter van de vaste commissie voor Koninkrijksrelaties (KOREL).

Hij is sinds 1 februari 2012 voorzitter van de Vereniging Hogescholen (voorheen de HBO-Raad).


Personalia

  • geboren te Amsterdam, 11 juni 1957  
  • gehuwd te Deventer, 15 september 1981  

kinderen

  • 2 kinderen  

woonplaats

Nijmegen, Gelderland

levensbeschouwing

Rooms-Katholiek

Opleidingen

  • rechten: staatsrecht en parlementaire geschiedenis, Katholieke Universiteit Nijmegen, van 1976 tot 28 oktober 1981  
  • gymnasium-b, "Stedelijk Gymnasium" te Nijmegen, tot 18 juni 1976  

stages e.d.

stage in de V.S., 1988; 1 maand

Loopbaan

functies

  • Lid Eerste Kamer der Staten-Generaal vanaf 7 juni 2011
  • Voorzitter Vereniging Hogescholen (voorheen de HBO-Raad) vanaf 1 februari 2012
  • Burgemeester van Nijmegen vanaf 8 januari 2007 tot 1 februari 2012
  • Adviseur PricewaterhouseCoopers; drie dagen per week vanaf 2006 tot 2007
  • Minister zonder portefeuille (minister voor Bestuurlijke vernieuwing en Koninkrijksrelaties), tevens viceminister-president vanaf 27 mei 2003 tot 23 maart 2005
  • Fractievoorzitter D66 Tweede Kamer der Staten-Generaal vanaf 14 mei 1998 tot 23 januari 2003
  • Fractievoorzitter D66 Tweede Kamer der Staten-Generaal vanaf 21 november 1997 tot 6 mei 1998
  • Lid Tweede Kamer der Staten-Generaal vanaf 17 mei 1994 tot 27 mei 2003
  • Plaatsvervangend directeur directie Politie, ministerie van Binnenlandse Zaken vanaf 1991 tot mei 1994
  • Lid gemeenteraad van Leiden vanaf 1 mei 1990 tot 12 april 1994
  • Hoofd hoofdafdeling Politiebeleid en Juridische Zaken, ministerie van Binnenlandse Zaken vanaf 1989 tot 1991
  • Ambtenaar ministerie van Binnenlandse Zaken vanaf 1985 tot 1989
  • Wetenschappelijk medewerker staatsrecht, faculteit der rechtsgeleerdheid, Katholieke Universiteit Nijmegen vanaf 1981 tot 1985
  • Assistent en part-time onderzoeksmedewerker aan het Centrum voor Parlementaire Geschiedenis te Nijmegen vanaf 1978 tot 1981

andere activiteiten

  • Voorzitter Raad van Commissarissen Transdev Nederland Holding vanaf 11 mei 2016
  • Lid curatorium Max Planckinstituut voor Psycholinguistics vanaf november 2015
  • Voorzitter Raad van Advies Nederlandse Orde van Advocaten vanaf december 2013
  • Voorzitter Accreditatiecommissie Zorgbestuurders NVZD vanaf november 2013
  • Lid Raad van Advies Stichting The Rights Forum vanaf juli 2013
  • Voorzitter Raad van Commissarissen Witte Kruis vanaf maart 2013 tot 11 mei 2016
  • Voorzitter Raad van Toezicht Stichting Waarborgfonds HBO vanaf 2012 tot 1 november 2014
  • Lid Raad van Advies adviesbureau Verdonck, Klooster & Associates vanaf 2012 tot 2014
  • Beoogd Regioburgemeester Oost-Nederland in verband met nationale politie vanaf mei 2011 tot 1 februari 2012
  • Lid Raad van Toezicht Nederlandse School voor Openbaar Bestuur vanaf 2011
  • Voorzitter jury Anne Vondelingprijs voor politieke journalistiek vanaf 2010 tot 1 juli 2013
  • Voorzitter Commissie Nationaal Plan Toekomst Onderwijswetenschappen vanaf november 2009 tot 15 februari 2011
  • Lid dagelijks bestuur Korpsbeheerdersberaad vanaf januari 2009 tot 1 februari 2012
  • Voorzitter Stuurgroep Bovenregionale Politiesamenwerking, vanaf 2009 tot 2009
  • Lid Raad van Advies voor de rechtspraktijk, faculteit der Rechtsgeleerdheid, Radboud Universiteit Nijmegen vanaf 2009
  • Voorzitter bestuur Stichting Verkiezing Overheidsmanager van het Jaar vanaf juli 2008 tot 1 juli 2013
  • Lid Raad van Toezicht Stichting Montesquieu vanaf juli 2008 tot 2012
  • Voorzitter Taskforce Overlast Jaarwisseling en Andere Evenementen vanaf februari 2008 tot december 2008
  • Lid Alumniboard Faculteit Rechtsgeleerdheid Radboud Universiteit Nijmegen (RUN) vanaf 2008 tot september 2015
  • Voorzitter Veiligheidsberaad (landelijk overleg van alle veiligheidsregio's) vanaf 1 oktober 2007 tot 23 september 2011
  • (plaatsvervangend) voorzitter EU-regio Rijn & Waal vanaf maart 2007 tot 1 februari 2012
  • Voorzitter Veiligheidsregio Gelderland-Zuid vanaf januari 2007 tot 1 februari 2012
  • Korpsbeheerder politieregio Gelderland-Zuid vanaf januari 2007 tot 1 februari 2012
  • Voorzitter algemeen bestuur en dagelijks bestuur Gemeenschappelijke Regeling Hulpverlening en veiligheid Gelderland-Zuid vanaf 2007 tot 2012
  • Voorzitter bestuur Stichting Parlementaire Geschiedenis vanaf 2007
  • Voorzitter bestuur SVn (Stimuleringsfonds Volkshuisvesting Nederlandse Gemeenten) vanaf 1 maart 2006 tot december 2014
  • Lid jury Anne Vondelingprijs voor politieke journalistiek vanaf 2006 tot 2010
  • Voorzitter Raad van Toezicht Consumentenbond vanaf 8 oktober 2005 tot 2 november 2013
  • Voorzitter visitatiecommissie Landelijk Gebied in opdracht van het Interprovinciaal Overleg (IPO) vanaf oktober 2005 tot december 2005
  • Voorzitter Nationale Hoorstichting vanaf september 2005 tot december 2008
  • Wegbereider voor de oprichting van het Maatschappelijk Topinstituut Stedelijke Innovatie, in opdracht van het Kenniscentrum Grote Steden van het Stedelijk Innovatieprogramma (STIP) vanaf mei 2005 tot september 2005
  • Voorzitter Nederlandse Onderzoeksschool voor de Bestuurskunde vanaf 2005 tot december 2008
  • Lid Commissie Draagvlak en Effectiviteit Ontwikkelingssamenwerking vanaf 2005 tot 2006
  • Voorzitter Raad van Advies Stichting "SieboldHuis" te Leiden vanaf 2000 tot 2003
  • Lid bestuur Stichting Parlementaire Geschiedenis vanaf 1997 tot 2007
  • Lid Raadgevende Interparlementaire Beneluxraad vanaf 1994 tot 1997
  • Lid Landelijke coördinatie-commissie milieuhandhaving vanaf 1992 tot 1994
  • Lid tweede externe commissie staatsrechtelijke vernieuwing (commissie-De Koning) vanaf 1992 tot 1993
  • Lid adviescommissie veiligheid, KNVB vanaf 1990 tot 1996
  • Gastdocent School Koninklijke Marechaussee vanaf 1989 tot 1992
  • Secretaris stichting EHE (Eigen Huis Elegast), Studenten-huisvesting te Nijmegen vanaf 1987 tot 2000
  • Plaatsvervangend griffier Raad van Beroep/Ambtenarengerecht te Arnhem vanaf 1983 tot 1985
  • Lid Stuurgroep Universitaire Voorlichting, Katholieke Universiteit Nijmegen vanaf 1983 tot 1985
  • Lid werkgroep Adviesraad Internationale Vraagstukken (AIV) naar aanleiding van het Nederlands referendum over de Europese Grondwet tot december 2005

Functies naast het Eerste Kamerlidmaatschap

actueel

  • Voorzitter Raad van Commissarissen Transdev Nederland Holding vanaf 11 mei 2016
  • Lid curatorium Max Planckinstituut voor Psycholinguistics vanaf november 2015
  • Voorzitter Raad van Advies Nederlandse Orde van Advocaten vanaf december 2013
  • Voorzitter Accreditatiecommissie Zorgbestuurders NVZD vanaf november 2013
  • Lid Raad van Advies Stichting The Rights Forum vanaf juli 2013
  • Voorzitter Vereniging Hogescholen (voorheen de HBO-Raad) vanaf 1 februari 2012
  • Lid Raad van Toezicht Nederlandse School voor Openbaar Bestuur vanaf 2011
  • Voorzitter bestuur Stichting Parlementaire Geschiedenis vanaf 2007

afgesloten

  • Voorzitter Raad van Commissarissen Witte Kruis vanaf maart 2013 tot 11 mei 2016
  • Voorzitter Raad van Toezicht Stichting Waarborgfonds HBO vanaf 2012 tot 1 november 2014
  • Lid Raad van Advies adviesbureau Verdonck, Klooster & Associates vanaf 2012 tot 2014
  • Beoogd Regioburgemeester Oost-Nederland in verband met nationale politie vanaf mei 2011 tot 1 februari 2012
  • Voorzitter jury Anne Vondelingprijs voor politieke journalistiek vanaf 2010 tot 1 juli 2013
  • Lid dagelijks bestuur Korpsbeheerdersberaad vanaf januari 2009 tot 1 februari 2012
  • Voorzitter bestuur Stichting Verkiezing Overheidsmanager van het Jaar vanaf juli 2008 tot 1 juli 2013
  • Lid Raad van Toezicht Stichting Montesquieu vanaf juli 2008 tot 2012
  • Lid Alumniboard Faculteit Rechtsgeleerdheid Radboud Universiteit Nijmegen (RUN) vanaf 2008 tot september 2015
  • Voorzitter Veiligheidsberaad (landelijk overleg van alle veiligheidsregio's) vanaf 1 oktober 2007 tot 23 september 2011
  • (plaatsvervangend) voorzitter EU-regio Rijn & Waal vanaf maart 2007 tot 1 februari 2012
  • Burgemeester van Nijmegen vanaf 8 januari 2007 tot 1 februari 2012
  • Voorzitter Veiligheidsregio Gelderland-Zuid vanaf januari 2007 tot 1 februari 2012
  • Korpsbeheerder politieregio Gelderland-Zuid vanaf januari 2007 tot 1 februari 2012
  • Voorzitter algemeen bestuur en dagelijks bestuur Gemeenschappelijke Regeling Hulpverlening en veiligheid Gelderland-Zuid vanaf 2007 tot 2012
  • Voorzitter bestuur SVn (Stimuleringsfonds Volkshuisvesting Nederlandse Gemeenten) vanaf 1 maart 2006 tot december 2014
  • Voorzitter Raad van Toezicht Consumentenbond vanaf 8 oktober 2005 tot 2 november 2013

Partijpolitieke functies

  • fractievoorzitter D66 Eerste Kamer der Staten-Generaal, vanaf 9 juni 2015  
  • erelid D66, vanaf 21 mei 2005  

vorige

  • fractievoorzitter D66 Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 21 november 1997 tot 6 mei 1998 en van 14 mei 1998 tot 23 januari 2003  
  • voorzitter Stichting fractieassistentie D66, van 21 november 1997 tot 22 januari 2003  
  • lid bestuur Opleidingscentrum D66, omstreeks juli 1997 tot 27 mei 2003  
  • lid en vice-fractievoorzitter D66 gemeenteraad Leiden, van 1990 tot 1994  
  • voorzitter commissie toekomstverkenning 2001, van 1988 tot 1989  
  • lid commissie GPO (Gemeentelijk en Provinciaal Overleg), van 1987 tot 1990  
  • secretaris dagelijks bestuur/hoofdbestuur D66, van 1986 tot 1990  
  • lid Rapportagecommissie, van 1983 tot 1986  
  • lid/vicevoorzitter adviesraad D66, van 1982 tot 1985  
  • voorzitter D66 afdeling Nijmegen, van 1979 tot 1982  

Onderscheidingen

ridderorden

Officier in de Orde van Oranje-Nassau, 23 mei 2005

Publicaties

  • publicaties in juridische vakliteratuur  
  • publicaties in landelijke dagbladen  
  • "Open en onbevangen. De noodzaak van politieke vrijzinnigheid", (mederedacteur, artikelenbundel, 2009)  
  • "Politiek en Mediamacht", KIM-lezing 2006 (Katholiek Instituut voor Massacommunicatie)  
  • "Bekroonde democratie" (Johan de Witt-lezing 2000, Stichting Dordtse Academie, Dordrecht)  
  • "Over bouwen en vertrouwen: staats- en bestuursrechtelijke opmerkingen bij het rapport van de parlementaire enquêtecommissie bouwsubsidies", in NJB 1988; met F.C.M.A. Michiels  
  • "Ambtenaar, minister en volksvertegenwoordiger", in: B.F. de Jong e.a. (red.), "Nijmeegs staatsrecht (1987)  
  • "Het parlement en de kwaliteit van wetgeving", in: Th.C. de Graaf e.a. (red.), "Omtrent het parlement" (1985)  
  • "De staatssecretaris in theorie en praktijk", in: Bestuurswetenschappen 1985; met A.J.H.W.M. Versteeg  
  • "Het Interimkabinet in Nederland", in: Bestuurswetenschappen 1983  

Hobby's

  • poëzie  
  • geschiedenis  

Anciënniteit

2014 dagen
(7 juni 2011 tot heden)